Kuidas planeerida edukat veebilehte.

K

veebilehe-planeerimine-artiklis

Veebilehe planeerimise võib jaotada kuueks osaks. Nii on see teema lihtsamini seeditav ja selgelt osadeks jaotatud. Samuti saad sa niimoodi asju samm-sammu kaupa läbi mõelda ja/või oma meeskonnaga läbi arutada.

Lisaks vaata ka väikest juhendit, millest koosneb üks väikefirma veebileht.

Kõigepealt – mis juhtub, kui planeerimine ära jätta?

Oma kogemustest võin öelda, et juhtub üks kahest – kas siis valminud veebileht jääb igaveseks seisma (toomata tagasi sentigi sellele kulutatust) või hakatakse veebilehte planeerima kohe peale selle valmimist (sest saadakse aru planeerimise olulisusest, ning seejärel lastakse uus veebileht valmistada).

Kuidas siis planeerida veebilehte nii, et see tooks ka mingit kasu?

Aga enne kui alustame, vaatame üle olulised punktid, millest lähtuda veebilehte planeerides ja küsimustele vastuseid otsides.

Sa ei tee veebilehte endale, sa teed selle oma külastajatele ja eelkõige klientidele.
Veebileht ei saa kunagi valmis. See tähendab, et veebileht pole ühekordne “sündmus”. See on pidev areng ja parandamine.
Internet on üks hiiglaslik müügikanal. Sinu veebileht on osa sellest, ehk see on üks osa sinu ettevõtmise äriplaanist.
Kogu veebilehe kõige olulisem osa on külastajatele pakutav sisu – tekst, pildid, videod, audio, interaktiivsed osad, vormid, dokumendid, lingid jne.

Mis on sinu veebilehe eesmärk?

business-idea

See on kogu planeerimise alus.

Kui sa ei suuda vastata järgnevatele küsimustele, siis on sul väga raske (kui mitte võimatu) veebilehe kaudu omale kliente leida.

Võta aega mõelda ja püüa olla võimalikult põhjalik.

Niisiis, vasta järgmistele küsimustele:

 • Mis on üldiselt sinu ettevõtmise peamine eesmärk?
 • Kuidas aitab veebileht seda eesmärki saavutada?
 • Mis on see üks asi, mida tegemata ei tohiks ükski veebilehele saabunud külastaja lahkuda? Kas see on kontaktivormi täitmine, tellimuse esitamine, brožüüri alla laadimine, kauba ost või mingi muu toiming?
 • Mis juhtub, kui ta seda ei tee?
 • Kas on alternatiive ja millised need võiks olla?

Et asi puhtalt teoreetiliseks ei muutuks ja sul oleks sellest ka reaalset kasu, siis siin ja edaspidi annan ka mõningaid ülesandeid:
Palun kirjuta üles esmane eesmärk ja paar-kolm alternatiivi sellele.

Kes on sinu ettevõtmise kliendid ja veebilehe külastajad?

Selles osas lase oma kujutlusvõimel vabalt uidata. Tuleb kasuks.

Nimelt – sul tuleb ette kujutada ideaalset klienti. Sellist kelle teenindamine oleks puhas rõõm. Kellele sa võiksid oma teenuseid-tooteid ka tasuta jagada. Aga ta lihtsalt pistab sulle raha pihku. Ja on solvunud, kui sa ei taha tasu vastu võtta.

Niisiis… Hakka kirjeldama oma ideaalset klienti võimalikult täpselt. Pane kirja vähemalt alltoodud andmed:

 • Kas ta on mees või naine?
 • Kui vana ta on? Millisesse vanusegruppi kuulub?
 • Kui suur on tema sissetulek?
 • Mille peale ta oma sissetuleku hea meelega kulutaks?
 • Millega ta tegeleb elatise teenimiseks?
 • Milline on tema positsioon erialaselt ja ühiskondlikult?
 • Millise haridusega ta on?
 • Millega ta vabal ajal tegeleb? Mis on tema kirg?
 • Kuskohas ta elab?
 • Mis on tema emakeel? Mis keeli ta veel räägib?
 • Kuidas on ta seotud sinu teenusega/tootega?
 • Kui tuttav on ta sinu toote/teenusega?
 • Kuidas ta sinuni jõuab?
 • Milliseid vahendeid ta kasutab veebis liiklemiseks?
 • Kuskohas ta veebi tarbib?
 • Millist tüüpi sisu ta eelistab? Pildid, video, tekst?
 • Kuskohast ta igapäevaselt infot hangib?

Lisa omalt poolt omadusi, mis tunduvad just sulle olulised olevat. Proovi olla nii täpne, et sa suudaksid sellest inimesest iseloomustuse kirjutada.

Kui sa aga vastad paljudele küsimustele stiilis “nii ja naa”, siis loo mitu erinevat profiili. Millest üks oleks sinu unistuste klient ja teised mitte nii ideaalsed. See aitab sul hiljem valmistada erinevaid veebilehe osasid erinevatele klienditüüpidele.

Mis kasu on sellisest ideaalsest kliendist? Keda tegelikkuses väga harva esineb. Või kui täiesti aus olla, siis sellist pole olemaski.

Aga kasu on sellest niipalju, et see aitab sul segmenteerida kliente. Keskenduda neile, kes sulle priskeima kasumi toovad ja kellega sul on hea koostööd teha. Kui sa suunad oma jõupingutused neile, siis jääb üha vähem ruumi klientidele, kes jäävad võlgu või on lihtsalt sulle vastuoksa.

Sellel on ka puhtpraktiline kasu. Igal klienditüübil on omad kindlad probleemid. Samuti erinevad nõudmised probleemide lahendamisel. Näiteks noor mobiiliga netis surfaja eelistab interaktiivsust – miinimum video. Samas pensionini jõudnud inimesed vajavad tõenäoliselt selgemat ja suuremat kirjapilti. Ja nii edasi, ja nii edasi.

Selle peatüki ülesanne on unistamine:
Lase oma fantaasial lennata, mõtle ideaalse kliendi peale ja pane kirja KÕIK tema kohta käiv info.

Kes on sinu konkurendid ja kui suur on konkurents?

Nüüd liigume nende juurde, kes tahavad sinult seda ideaalset klienti endale meelitada. Konkurendid.

Ükskõik millega sa tegeled, alati on olemas keegi, kes tahab sama asjaga tegeleda. Ja mitte lihtsalt tegeleda, vaid ta tahab sinust parem olla.

Ja sina tahad neist parem olla. Ning edu saavutamiseks tuleb sul oma konkurentidega tuttavaks saada. Tunne oma vaenlast – nagu öeldakse.

Aga et mitte sissejuhatust liiga pikaks venitada, tuleb kohe algust teha.

Asu kohe online uuringu kallale. Suureks abiks on siin Google otsing.

Trüki otsingusse sõna või fraas, mida sinu kliendid otsida võiks. Kirjuta üles esimesed 10 lehte, mis vasteteks ilmuvad. Korda tegevust seni, kuni sõnad otsas. Ja ära unusta iga kord üles tähendamast konkurente. Peaksid saama päris korraliku nimekirja. Pane tähele neid, kes ilmuvad mitmete otsingute peale. Nemad on sinu kõige kõvemad konkurendid internetis.

Pane tähele, kui palju AdWordsi reklaami (need on otsinguvasted, mis on eraldi ära märgitud ja ilmuvad otsingutulemuste ette ning paremale) iga sõna või fraasi kohta ilmub. Mida rohkem on reklaame, seda tihedam konkurents antud sõnale. Eriti karmi konkurentsiga fraasidel on reklaamid ka teisel tulemustelehel. Kirjuta üles ka need konkurendid.

Konkurentsitihedusest annab aimu ka number, mitu tulemust antud otsingusõnale on.

Teine koht kust Eesti oludes konkurentide kohta väärt infot saab, on Neti kataloog. Seal on sinu konkurendid juba ilusti tähestikulisse järjestusse pandud.

Nüüd peaks sul olema üsna pikk nimekiri oma konkurentidest. Aga mida sellega peale hakata?

Sa saad ülevaate nende toodetest/teenustest. Võibolla pakuvad nad mingeid lisasid, mis võiks ka sinule sobida.

Saad ka ülevaate nende turundusest. Mis on need efektiivsed võtted, mida kasutatakse? Blogimine, reklaam, uudised, e-mail, sotsiaalmeedia jne.

Mõningatel juhtudel saad ka väga väärtuslikku infot – palju nad oma toodete/teenuste eest raha küsivad. Ja milliseks võiksid sina oma hinnpoliitika kujundada.

Ja kindlasti saad ideid, kuidas oma toodet või teenust teistest eristada.

Mõtle sellele, kas sinu ideaalne klient võiks hoopis sinu konkurenti eelistada. Miks?

Selle päeva ülesandest oled sa juba kindlasti ammu aru saanud.
Sul tuleb koostada tabel, mis sisaldab järgmisi andmeid:

 • Konkurendi nimi
 • Tema veebilehe aadress
 • Otsingufraasid, millega ta esile tuli
 • Kas ta reklaamib end AdWordsiga
 • On tal esindus sotsiaalmeedias
 • Kui on midagi väga erilist, millega silma paistab, märgi ka see üles

Mis on olulised võtmesõnad ja sisustrateegia?

See on üks olulisim osa (kui mitte just kõige olulisem osa) kogu veebilehe planeerimise ja veebilehe valmistamise protsessis. Tehes korraliku analüüsi, saad sa teada, kui suur on potentsiaalne turg, mida su kliendid tegelikult otsivad jne. Samuti on see aluseks veebilehe sisu loomisel.

Hea positsioon otsingutulemustes võib su veebiäri väga edukaks teha. Samas kehv asetus muudab kogu vaeva mõttetuks. Seega on võtmesõnade analüüs äärmiselt oluline.

Kuidas on seotud võtmesõnad ja hea positsioon otsingus?

Vastuse leiad sa eelmisest teemast, kus sul tuli otsida konkurente. Kindlasti panid tähele, et otsingus eespool olevatel konkurentidel oli midagi ühist. Nende lehed vastasid otsingufraasile – neil oli otsijale pakkuda kõige adekvaatsemat vastust. Ühe sõnaga – teades klientidele olulisi fraase ning luues vastavat sisu on võimalik ilma suuremaid kulutusi tegemata tõusta otsingus üha kõrgemale. Ning siin on igati abiks tugev võtmesõnade analüüs.

Enne veel, kui asud tänase ülesande juurde. Jäta meelde see üks punkt: oluline on olla heal positsioonil õigete võtmesõnadega. Sest tähtis pole veebilehele tulevate külastajate arv, vaid veebilehele tulevate ÕIGETE külastajate arv. Ja need õiged külastajad on varem koostatud ideaalklientide kloonid.

Selle osa ülesanded:

Koosta nimekiri sõnadest ja fraasidest, mida sinu toote/teenuse kliendid sinu arvates otsivad. Kirjuta üles vähemalt 10 fraasi.

Lase samasugune nimekiri koostada oma sõpradel-tuttavatel. Mida kaugemal selle ülesande tegijad sinu tegevusvaldkonnast on seda parem. See annab sulle värskeid vaatenurki oma ärile. Igaüks võiks üles tähendada samuti 10 fraasi.

Trüki iga fraas Google otsingusse ja vaata milliseid soovitusi ta annab (suggestions peab olema sisse lülitatud). Lisa need nimekirja.

Kasuta Google Adwordsi võtmesõnade planeerijat ja sisesta saadud fraasid sinna. Saad vastuse, kui mitu korda antud fraasi ka tegelikult Googlest otsitakse.

Kirjuta kõik saadud tulemused exceli tabelisse koos Adwordsist saadud andmetega.

Sellega pole veel ülesanne lõppenud. Sul on küll uhke nimekiri aga mida sellega peale hakata, saad kohe teada.

Selle nimekirja alusel paned paika oma veebilehe sisustrateegia.

Seda võib nimetada ka otsingumootoritele optimeerimiseks (SEO) aga üha rohkem hakkavad otsingumootorid tõeliselt aru saama veebilehtede tõelisest sisust. Ning üha rohkem hakkavad otsingumootorid esile tõstma väärtust pakkuvaid veebilehti. Loomulikult ei saa unarusse jätta puhttehnilist optimeerimist kuid korralik sisu planeerimine annab tohutu eelise konkurentide ees.

Niisiis sisustrateegia:

 • Reasta saadud fraasid nii, et enim otsitud eespool ja vähem otsitud tagapool
 • Mõtle hoolikalt järele, milline neist eespool olevatest fraasidest tooks enim kliente (just kliente mitte külastajaid)
 • Märgi see fraas kui veebilehe avalehele mineva sisu võtmefraas
 • Selle fraasi alusel hakkad sa looma sisu avalehele
 • Nüüd korda sama vähemoluliste fraasidega
 • Igale fraasile määra vastav leht
 • Kui võtmefraase on rohkem, kui planeeritavaid lehti siis ülejäänud fraasidele hakkad kirjutama blogi postitusi ning selle kaudu upitama olulisemaid lehti

Mis on sinu eripära ja konkurentsieelis?

Sa tead, mis on sinu veebilehe eesmärk. Sa oled leidnud ideaalse kliendi. Sa tead täpselt, kes on konkurendid.
Edasi tuleb sul kõigele eelnevale mõelda ning koostada pisike plaan. Plaan sellest, kuidas täites oma klientide soove teha oma konkurendid ebaolulisteks. Mis omakorda viib sind püstitatud eesmärkideni.

Üks võimalus turul ellu jääda ja konkurente edestada on lihtsalt sama asja tegemine, aga natuke paremini. Või odavamalt. Või kiiremini.

Teine võimalus aga on sootuks parem. Sa pead leidma oma tootele/teenusele lähenemisnurga, mis on nii eriline, et välistab sootuks igasuguse konkurentsi. Vähemalt esialgu. Ja see annab sulle juba tohutu edumaa. See pole lihtne, aga ka mitte võimatu.

Kõigepealt kirjuta üles kõik see, mis sind teistest eristab:

 • Mida mitte keegi teine samal alal ei tee?
 • Kas sa oled ainus tegija regioonis?
 • Kas sa pakud oma toodet/teenust ainult väga spetsiifilisele klientuurile?
 • Mida sa kohe kindlasti ei tee?
 • Milliseid kliente sa ei teeninda?
 • Kas sa pakud erilist klienditeenindust?
 • Kas sa saad pakkuda mingit unikaalset garantiid?
 • Kas sa paned kokku kaks esmapilgul täiesti erinevat toodet/teenust?
 • jne…

Kirjuta üles KÕIK, mis võiks teha sinust täiesti unikaalse ettevõtmise.

Valmis?

OK. See pole veel kõik.

Nüüd otsi sellest tohutust nimekirjast välja oma USP (Unique Selling Proposition) ehk maakeeli võiks see olla lihtsalt reklaamlause või müügilause (tahtsin juba öelda slogan, aga see pole sugugi maakeeli).

Midagi, mida konkurendid ei saa pakkuda. Midagi, mis teeb sinu ettevõtmise nii eriliseks, et see jääb igaveseks meelde. Parim näide sellest on minu meelest “Just Do It”. Vist ei pea lisama, kelle oma see on 😉 On sul pakkuda mõni Eesti ettevõte, kellel on midagi sarnast? Sa võiks esimene olla!

Ma tean, see pole lihtne ülesanne. Aga alustuseks kirjuta vähemalt 3 erinevat lauset. Igaüks lühem kui 10 sõna. Siit edasi saad valida nende hulgast selle, mis kõige enam vastab sinu ettevõtmise põhiolemusele ja unikaalsusele.

Kirjuta see suurelt ühele A4 paberile ja riputa seinale. Homme aga vaata sellele otsa. Kas see tundub ikka veel parim kirjeldus sinu ettevõtmisele?

Kui ei, siis kohenda seda (paberi ümber pööramine ei aita). Kui jah, siis võib selle panna oma veebilehe päisesse kõige prominentsemasse kohta. Nii et lehele saabunud saavad kohe esimese silmapilguga aru, millega sa tegeled ja miks just sind valima peab.

Millised on sinu veebilehe võimalikud turunduskanalid?

online-social-medi_2734204b

Kõigepealt tooks välja paar asja, millest lähtuda kanalite valimisel:

 • Veebilehe eesmärgid – Vaata kõige esimest teemat: kas eesmärk on tutvustada brandi, harida potentsiaalset klienti, suurendada lihtsalt veebiliikluse mahtu või otsene müük klientidele.
 • Eelarve – Kui palju on sul rahalisi vahendeid.
 • Ressursid – Kui palju on sul aega, oskusi ja meeskonda antud kanali kasutamiseks.

Nüüd siis valik online turunduskanaleid:

Tavaline online reklaam teistel veebilehtedel – Suurepärane valik veebiliikluse mahu suurendamiseks ja brandi tutvustamiseksl, samas kipub üsna kallis olema ning mõnikord ka kehvalt mõõdetav. Näited: videoreklaamid, bannerid, interaktiivsed reklaamid.

E-maili turundus – Kõige kõrgema tasuvusprotsendiga kanal veebis. Nõuab loomingulist lähenemist ja korralikku planeerimist. Väga hea klientide harimisel ja otsesel müügil (NB! Alati peab olemas olema kirjasaaja luba!). Näited: uudiskirjad, e-maili kursused.

Makstud otsingureklaamid (PPC) – Vajalik oskusteave, kuidas kokku panna korrektset kampaaniat. Kui kõik on õigesti tehtud, on see kanal väga hea tasuvusprotsendiga, ülimalt täpselt mõõdetav ja annab kiireid tulemusi. Näited: Google AdWords, Yahoo! Search Marketing.

Otsingumootoritele optimeerimine (SEO) – Väga suuri ressursse nõudev kanal. Sul on põhimõtteliselt kaks valikut: sul on palju raha ja sa ostad teenuse sisse, või sul on endal vajalikud oskused ja palju aega ning teed kõik ise. Tulemuste saavutamine võtab mõlemal juhul alati aega. Sellest hoolimata on parimad positsioonid otsingutulemustes hindamatu väärtusega. Tasub pingutada. Näited: linkide kogumine, sisu loomine ja optimeerimine.

Turundus sotsiaalmeedias (SMM) – Hea valik brandi tutvustamisel. Otsest müüki tehes tuleb olla ettevaatlik ning olenevalt sihtgrupist tuleb valida õige sotsmeedia võrk ja reklaamid väga täpselt suunata. Võib ka luua orgaanilist fännibaasi, aga see nõuab minu arvates mingi sotsiaalse toote/teenuse olemasolu. Nõuab igal juhul väga palju aega. Näited: Facebook, LinkedIn, Twitter, Pinterest.

Lisaks ei saa ära unustada ka offline kanaleid: TV, raadio, ajalehed/ajakirjad, kliendilt-kliendile, messid/näitused, otsepostitus jne. Need toimivad ikka veel ja paljudel juhtudel ka paremini, kui online kanalid.

Mõnikord osutub parimaks lahenduseks kanalite kombineerimine. Alati tasub proovida aga alati tuleb ka tulemusi mõõta ja analüüsida.

Olenemata sellest, millised kanalid sa ka valid, igal juhul tuleb sul pakkuda kliendile kasulikku ja huvitavat sisu!

Nüüd siis veel üks ülesanne:

Kirjuta üles põhiline turunduskanal. Millele sa saad pühendada olemasolevad ressursid. Ja mida sa saad käigus hoida pikemat aega (vähemalt seni, kui hakkad mõõdetavaid tulemusi nägema).

Teiseks kirjuta üles turunduskanalid, mida sa võiks põhikanalile lisaks juurde miksida.

Kõiki ülesandeid kokku võttes koostasin ettevalmistatud tekstifaili, et oleks mugav kõike ühest kohast vaadata ning kirja panna.

See fail sisaldab kõiki läbi võetud teemasid:

Mis on veebilehe eesmärk? Kirjuta üles esmane eesmärk ja paar-kolm alternatiivi sellele.
Kes on sinu kliendid? Pane kirja kõik ideaalse kliendi omadused.
Kes on sinu konkurendid? Koosta konkurentide tabel.
Mis on ettevõtmise võtmesõnad? Koosta võtmesõnade tabel.
Mis on sinu konkurentsieelis? Kirjuta üles oma USP.
Milline turunduskanal valida? Kirjuta üles plaanitavad turunduskanalid.

Kokkuvõtete faili tekstifailina ja PDF failina saad siit:

About the author

Lisa oma arvamus

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogist:

Kontaktid

feliks@veebimeister.com

568 67 660

Minu artiklid mujal:

Shares
Share This