50 punkti millest peaks koosnema väikefirma veebileht [infograafik].

5

50-veebilehe-osa-artiklis

Kuigi iga ettevõte on omanäoline ja nii on ka iga väikefirma veebileht teistest erinev, on olemas mõned välja kujunenud tavad või veebiharjumused, mida järgides võiks koostada hästi toimiva veebilehe.

Koostasin selle juhise kui veebilehe külastaja ning väikeettevõtja. Juhtnöörid proovisin seada loogilisse järjestusse. Kuna iga ettevõtmine on ise näoga, siis tuleks vastavalt sellele ka neid osasid kas siis omavahel liigutada või hoopis ära jätta. Igatahes võiks neid punkte silmas pidada, kui uut veebilehte planeerida.

Kuna see artikkel sai küllalt pikk, siis lisan siia ka sisukorra. Ka kogu infot kokku võtva infograafiku saad omale postkasti saata.

Veebilehe päis

päis
1) Domeen

Igal veebilehel on oma domeeninimi. Oma ettevõtte veebile domeeni valimisel võiks lähtuda sellest, et ta oleks kergelt meelde jääv ja ka kergelt ette loetav (oluline näiteks e-maili aadressi ette lugemisel telefonitsi).

Kui sa pole just väga tuntud kaubamärk, siis proovi leida domeen, mis pigem kirjeldaks sinu tegevust.

2) Logo

Kui sul on juba logo, siis kasuta seda kindlasti lehe päises. Üldiselt praktika on ka logo kasutamine lingina, mis suunab avalehele.

3) Slogan

Kui sul on olemas logo, siis on sul tõenäoliselt olemas ka mingi slogan või tervitus, mis selgitab sinu ettevõtmist pisut täpsemalt. Need kaks käivad tihtilugu käsikäes. Selle puudumisel võiksid lihtsalt logole lisada tegevusala.

4) Telefoni number

Ühe kontaktivõimalusena peaks kaaluma ka telefoni numbri lisamist päisesse. Paljud kliendid eelistavad e-postile just helistamist. Osad isegi sõnumi saatmist. Ära neid unusta.

5) Tegevusele kutsuv nupp (CTA)

Võib ju väita, et enamus külastajaid niikuinii ei soovi kontakteeruda esimesel kohtumisel. See on tõsi. Aga need kliendid kes tulevad lehele juba teist-kolmandat korda ja soovivad sinuga ühendust saada, leiavad selle võimaluse kiirelt üles kasutades selleks CTA nuppu.

6) Peamenüü

Peamenüü peaks sisaldama linke esimese taseme siselehtedele. Paiguta siia lingid, mida sa kohe kindlasti tahad oma külastajatele näidata. Lisa siia võimalikult vähe viiteid, et külastaja siht jääks selgeks ja viiks võimalikult kiiresti soovitud eesmärgini.

7) Navigatsioonirada (Breadcrumbs)

Avalehel pole see oluline. Kuid mida sügavamale külastaja sinu lehel läheb, seda olulisem on talle täpselt näidata, kus ta on ning kuidas ta tuldud teed mööda tagasi saab. Eriti tähtis on see juhul, kui sinu veebilehel on palju väärt infot, mis omakorda nõuab mitmeid alamkategooriaid.

Veebilehe avakuva e. above the fold

avakuva
8) Slaider või pilt USP e. unikaalse pakkumisega

Kõige tähtsamad asjad eelkõige. Selle koha peal tasuks külastajale lause-paariga selgeks teha, mida sul pakkuda on. Kuidas sa teda aidata saad.

9) Olulisim info ettevõtte kohta

Mille järele külastaja tuli? Kas ta sooviks teada sinu ettevõtte asukohta või näiteks poe lahtioleku aegu?

10) Soovitused või ülevaated

Soovitused on läbi aegade parim võimalus oma tugevusi müüa. Ükskõik, mida sa ka soetada ei plaani, alati võib kindel olla soovitustele. Eriti kui need on antud sarnase mõtteviisiga inimeste poolt.

Veebilehe sisuosa

sisuosa
11) Sinu pakkumise peamised omadused

Siinkohal sa räägid küll oma toote või teenuse omadustest, kuid proovi neid omadusi kirjeldada pigem lahendustena kliendi probleemidele. Tähtis pole “mis?” vaid “kuidas?”. Kuidas sinu pakutu klienti aitab?

12) Veebilehe sisu

Loo sisu kliendile mõeldes. Ära kirjuta tekste otsingumootoritele. Sisu peaks olema loogiliselt üles ehitatud. Proovi vältida pikki, keerulisi lauseid. Kõneta klienti tema keele.

13) Siselingid

Proovi leida sisus kohti, millelt sa saaksid viidata oma veebilehe teistele osadele. Need lingid on kõige loogilisemad nii lugejatele, kui ka otsingumootoritele. Väldi viitamist sõnadega nagu “kliki siin” või “edasi”.

Jalus

jalus
14) Kontaktid

Paku lugejale miinimumina oma ettevõtte nimi, postiaadress, e-maili aadress ja telefoni number.

15) Klienditoe ja/või lahtioleku ajad

Kui sinu ettevõttega saab ühendust ainult teatud kellaaegadel, siis märgi need ajad siia üles.

16) Sotsiaalmeedia

Reasta kõik erinevad kohad, kus sa oled oma ettevõttega esindatud.

17) Live klienditugi

See võimalus on küll pigem suurematele firmadele ja võib tunduda ülepakutuna, kuid seda saab kasutada ka lihtsaks tagasiside saamiseks. Kui sa parasjagu “liinil” pole, siis antakse sellest teada ja pakutakse võimalust oma murest teade jätta. See võimaldab sul klientidelt tagasisidet koguda.

18) Uudiskirjaga liitumine

See võimalus võiks olla peaaegu igas võimalikus kliendiga kokkupuute kohas. Miks? See on lihtsaim viis kliendiga kontakti saada. Seda muidugi juhul, kui sa pakud talle vastutasuks ka midagi väärtuslikku. Aga kliendi e-posti aadressi saamine võiks olla sinu esmane ülesanne.

19) Navigatsioon

Kui veebilehe sirvija juba nii kaugele on jõudnud, siis võiks tal ka olla võimalus lihtsalt suunduda mõnele teisele sisulehele. Siin menüüs võiks olla erinevalt peamenüüst ka mõned teisesed veebilehed.

Sisulehed

sisulehed
20) Kontaktide leht

Kontaktide lehel peaks olema ära märgitud kõik võimalikud variandid, kuidas sinuga ühendust saab. Lisaks võiks olla ka lihtne kontaktivorm üldiste küsimuste tarbeks.

21) Anti-spam

Kindlasti kasuta näiteks CAPTCHA võimalusi. Vastasel korral hakkab sulle saabuma hiiglaslikes kogustes spämmi.

22) Leht sinu ettevõttest

Ainus leht, kus sa peaks kirjutama endast lähtuvalt, mitte ainult kliendi vaatenurgast.

23) F-kujuline sisu paigutus

Paljud uuringud näitavad, et veebilehti sirvitakse sarnaselt raamatule. Kõige suurema tähelepanu saab vasak ülemine nurk. Sealt alates hakkab tähelepanu hajuma, kuni alumise parema ääreni. Seetõttu paigutataksegi kõige tähtsamad asjad avakuvale ja pigem vasakusse äärde.

24) Privaatsuspoliitika ja kasutustingimused

Kui sa kogud kliendiandmeid, siis peaks sul olema ka selged reeglid, kuidas sa nende andmetega käitud.

25) KKK

Tihtilugu on klientidel palju küsimusi. Ja tihtilugu kipuvad need korduma. Kui nii, siis tee neile spetsiaalne leht.

26) Blogi leht

Blogi pidamine ja artiklite kirjutamine on parim viis klientidele väärt infot jagada. Lisaks sellele on värske sisu väga hinnatud otsingumootorite poolt.

Üks punkt veel hoiatuseks. Kui sa avaldad sisu üsna kaootiliselt ja harva, siis on parem hoiduda kuupäevade lisamisest. Ning ära tee omale uudiste osakonda, kui ainsaks uudiseks jääb see, et avasite uue veebilehe.

Blogileht

blogi
27) Blogisisene otsing

Isegi kui su veebilehel pole väga palju infot, on otsingust abi. Paljud lehe sirvijad alustavad just huvipakkuva sõna või fraasi sisestamisest otsingusse. Teised aga näiteks kategooriaid sirvides. Igal juhul võiks otsing olemas olla.

28) Sidumine sotsiaalmeediaga

Sotsiaalmeedia on üks suuremaid veebiliikluse allikaid. Kui sa ei lisa blogisse võimalust sisu kergesti jagada, siis ei jõua sa paljude potentsiaalsete klientideni.

29) Külgpaan

Kasuta külgpaani oluliste andmete edastamiseks. Külgpaan on näiteks hea dünaamiline võimalus jooksvalt pakkumisi edastada.

30) Kommentaarid

Mida rohkem on sul variante, kuidas külastajad saavad sinuga suhelda, seda parem. Pole hullu, kui esialgu kommentaaride osakond tühjaks jääb. Põhiline on siiski saada sisukaid arvamusi. Kaalu võimalust siduda kommenteerimine Facebookiga.

Muud sisu ja disaini puudutavad punktid

muud
31) Kergelt eristuvad lingid

Sisus esinevad lingid tuleks esile tuua andes neile teistsuguse värvi või need alla joonides.

32) Tüpograafia

Omavahel klappiv tüpograafia.

33) Mobiilselt kohanduv disain

Veebileht peab olema korrektselt vaadatav ka mobiilsete seadetega, kuna üha enam inimesi sirvib veebi läbi nende.

34) Mobiilne menüü

Veebilehel peaks olema eraldi menüü, kui seda vaadatakse mobiilsest seadmest. Tavalised menüüd kipuvad mobiilides kehvalt arusaadavad olema, ning välja kujunenud tava kohaselt kasutatakse nende asemel spetsiaalset mobiilimenüüd.

Otsingumootoritele optimeerimine

seo
35) Automaatne sitemap

Veebileht peaks olema võimeline koostama sisukaardi täiesti automaatselt, et poleks vajadust iga lehe loomisel  seda ka sisukaardile lisada.

36) Lihtne tiitli ja meta andmete muutmine

Nende andmete (mis on SEO seisukohalt üsna olulised) muutmine ei tohiks olla raketiteadus. Parimad sisuhaldussüsteemid teevad selle väga lihtsaks.

37) URL-i struktuur

Ka seda peaks saama muuta vastavalt olukorrale. Aegunud sisuhaldused kasutavad siiani dünaamilisi linke, mida otsingumootorid just plusspoolele ei kirjuta.

Nõuded hostingule

hosting
38) Kiire ja usaldusväärne hosting

Hostingu kiiruse määrab serverite kvaliteet, nendes olevate veebide hulk ja välisühenduse kiirus. Pluss veel palju muid pisiasju.

39) Turvalisus

Hostingul peaks olema vähemalt minimaalsed tulemüüri, antispami ja viirusetõrje võimekused. Aga alati tuleb ka ise oma lehe eest hoolt kanda ja vähemalt hoida oma sisuhaldus uusimal versioonil.

40) Varukoopiad

Alati, kui hosting pakub võimalust saada pidevaid ja automaatseid varukoopiaid, siis tuleks seda võimalust kasutada. Aga ära unusta ka ise lisakoopiaid teha.

Taustajõud ja tehnilised nõuded

taust
41) Korralik sisuhaldussüsteem (CMS)

Kasuta oma veebilehe haldamiseks sisuhaldussüsteemi, kuna palju keerulisem on sisu lisada puhtalt koodi. Lisaks võimaldab korralik sisuhaldussüsteem lehte hiljem lihtsalt laiendada ja parandada.

42) Korrektselt funktsioneeriv enim levinud brauserites

Sinu veebileht peaks olema igas brauseris ühesugune.

43) Google Analytics

Et saada head ülevaadet, kes ja mida su veebilehel teeb. See annab hea aluse veebilehel korrektseid muudatusi sisse viia.

44) Google Webmaster Tools (Search Console)

Kui sa vähegi hoolid sellest, kuidas sinu veebilehel läheb otsingumootoritega suheldes. Eriti Google-ga.

45) Optimeeritud kood

Kui kasutad korralikku sisuhaldussüsteemi, siis see ei tohiks probleemiks olla. Samuti standarditest lugu pidava veebimeistri puhul.

46) Kasuta puhverdamist

See võimaldab sinu veebilehte puhverdada kliendi arvutisse ja seetõttu kuvatakse talle järgmisel korral sinu leht otse tema enda arvutist, mitte kuskilt kaugest serverist.

47) Schema.org

Oled sa näinud osade otsingutulemuste juures näiteks tärnikesi? Või lisalinke tavatulemuse all? Need ilmuvad sinna, kuna suured otsingumootorid kasutavad Schema.org andmete markeerimist. See võimaldab neil sinu veebilehelt saada teatud infot, mida klientidele kuvada.

Mida kindlasti vältida

mida-vältida

48) Ära kasuta Flashi

49) Väldi taustamuusikat

50) Ära lae videosid oma serverist ega serverisse

Need kaaluvad liiga palju. Mõistlik oleks kasutada vastavaid teenuseid.

Palju õnne! Oled jõudnud kõik selle läbi sirvida. Aga kuna veebimeisterdamise ala muutub pidevalt, siis saab see artikkel ka pidevalt uuendusi ja täiendeid. Seega – vaata siia ka tulevikus.

Kokkuvõtva infograafiku väikeFirma veebilehest saad siit.

About the author

1 kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogist:

Kontaktid

feliks@veebimeister.com

568 67 660

Minu artiklid mujal:

Shares
Share This