Siin ei ole just palju.
Lihtsalt sõnad.
Ja sina loed neid.
Meil on tekkinud kummaline kinnisidee, et on olemas mingi uhke kujundus või imeline paigutus või mingi kood mis teeb maagilisi asju.
Kuid kõige võimsamaks tööriistaks veebis on ikkagi sõna(d).
Ma kirjutasin need sõnad ja sina loed neid: SEE on maagiline.
Mina elan väikeses Briti Columbia linnas; sina oled ilmselt kuskil mujal. Kirjutasin selle varahommikul, 20. juunil 2013; sina loed seda muul ajal. Kirjutasin selle oma sülearvutis; sina loed seda tõenäoliselt oma telefonist, tahvelarvutist või tööarvutist.
Sina ja mina oleme saanud luua ühenduse seetõttu, et mina kirjutasin selle ja sina loed seda. See on veeb. Hoolimata meie erinevatest asukohtadest, seadmetest ja ajavöönditest, saame siin lihtsal lehel ühenduda.
Kirjutasin selle tekstiredaktorisse. See on 6 kB. Mul polnud vaja uhket sisuhaldussüsteemi, graafilist disainerit ega tarkvaraarendajat. Sellel lehel pole üldse palju koodi: lihtsalt lõikude, hierarhia ja rõhuasetuste lihtne märgistus.
Mäletan, et õpetasin oma tütrele 8-aastaselt HTML-i kodeerima. Esimese asjana kirjutas ta ühe loo oravast. Ta ei “kirjutanud HTML-i”; ta lihtsalt jagas midagi maailmaga. Ta ei suutnud uskuda, et suudab meie koduarvutis loo kirjutada ja seda siis kogu maailmaga jagada. Teda ei huvitanud HTML; ta hoolis oma lugude jagamisest.
Ja sina ikka veel loed.
Mõtle kõigele sellele, mida sa saaksid sellise lihtsa lehega edasi anda ja jagada. Kui sa oled ettevõtja siis võiksid midagi müüa. Kui sa oled õpetaja siis võiksid midagi õpetada. Kui sa oled kunstnik siis võiksid näidata midagi, mida oled teinud. Ja kui sinu sõnad on head, siis inimesed loevad neid.
Kui sa oled veebidisainer, palun sul esimese asjana mõelda sõnadele. Selle asemel, et alustada stiili juhendist või Photoshopi maketist, alusta veebilehel olevate sõnadega.
Mis sinul öelda on? Kui sa seda ei tea, pole kõikide nende lisavidinate lisamisest palju kasu. Alusta lihtsalt ühe lehega, ühe kindla fookusega. Kirjuta see ja avalda see ning seejärel koda seda. Iga kord, kui kavatsed midagi lehele juurde lisada, küsi endalt: kas see lisavidin aitab mul paremini suhelda? Kas see täiendav stiil, pilt või hüperlink annab külastajale selgema pildi? Kui vastus on “ei”, siis ärge lisage seda.
Oma olemuselt peaks veebidisain lähtuma sõnadest. Sõnad ei tule pärast disaini valmis saamist. Sõnad ongi algus ja tuum ja fookus.
Alusta sõnadest.
Need sõnad on kirjutanud Justin Jackson. Kuna need sõnad peegeldavad väga hästi ka minu arusaama veebist, siis ma tõlkisin need ja jagan neid siin.